Przejdź do głównej zawartości

Vojislav Radovanovic / Wiek płodności

Vojislav Radovanovic
Wiek płodności/ Age of fertility
17.11.2016–01.01.2017
Wernisaż: 17.11.2016, godzina 19.00
Kurator: Mateusz Kozieradzki
Koordynacja: Renata Sargalska

Wystawa i rezydencja w ramach X edycji Festiwalu Performance Koło Czasu
Podczas IX edycji Festiwalu Performance Koło Czasu w 2015 roku zainaugurowany został projekt współpracy z artystami zagranicznymi, których twórczość oscyluje wokół szeroko rozumianego pojęcia sztuki performatywnej. Pierwszą tego typu prezentacją była ekspozycja pod tytułem Maria! Maria? Maria… portugalskiej artystki Patricii Correa.
W tym roku do udziału w drugiej odsłonie projektu zaproszony został Vojislav Radovanovic – artysta z Serbii. Wystawa Wiek płodności będzie prezentacją rysunków wykonanych w różnych technikach. Dodatkowym elementem ekspozycji będą trzy białe jeszcze w czasie wernisażu płótna, na których w czasie dziesięciodniowej rezydencji w toruńskim CSW artysta wykona prace. Publiczność będzie mogła przyjrzeć się procesowi twórczemu.


 Twórczość artysty określić można jako swego rodzaju szamanizm, który objawia się w zainteresowaniu mistyką świata natury. To opowieść o wolności istot żywych, takich jak między innymi chwasty, które są jednym z jego ulubionych tematów. Ważnym elementem jego twórczości jest sam proces twórczy – artysta rozpoczyna od poszukiwanie poszczególnych roślin w ich środowisku naturalnym, następnie przenosi je do pracowni. Czasem rośliny stają się dla niego narzędziem, jak w przypadku cyklu abstrakcyjnych kompozycji, powstałych przy użyciu baldaszków roślin jako pędzli.

Artystę fascynuje siła chwastów i ich niezwykła możliwość odradzania się – czas obraca kolejne cywilizacje w ruinę, a natura odbiera to, co do niej należało. Chwasty porastają pozostałości domów i świątyń. Rozpoczyna się tytułowy wiek płodności. Artysta dostrzega w chwastach piękno. Zauważa, że nie wszystkie są wyłącznie szkodnikami – niektóre gatunki są jadalne, część z nich wykorzystywana była od dawna w medycynie naturalnej, przypisywano im nadprzyrodzone moce, rzucano przy ich pomocy uroki i sporządzano afrodyzjaki, a w kontekście kulturowym wiąże się z nimi wiele popularnych odniesień i symboli. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w języku, w przysłowiach i opowieściach – to na gałęziach osiki miał, według wierzeń ludowych, powiesić się Judasz, stąd popularne powiedzenie „trząść się jak osika” i obraz tego drzewa jako symbolu strachu. Powszechnie znane polskie powiedzenie „czuć do kogoś miętę”, pierwotnie wiązało się z wykorzystywaniem mięty jako ziela miłości. „Cicho jak makiem zasiał” odnosi się zaś do związku maku z symboliką śmierci i jego przerażającemu zastosowaniu.
 Mateusz Kozieradzki

  
Vojislav Radovanovic (ur. 1982 w Valjevo) – serbski malarz, autor programów telewizyjnych i filmowiec. W swojej sztuce łączy klasyczne media, takie jak rysunek czy malarstwo, z nowoczesnymi środkami artystycznymi. Tworzy w takich technikach jak malarstwo, rysunek, instalacje, wideo i film eksperymentalny. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Belgradzie oraz Międzynarodową Letnią Akademię Sztuk Pięknych w Salzburgu. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach i festiwalach. Mieszka i pracuje w Belgradzie.

Fotografie dzięki uprzejmości artysty. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga